Dlaczego VAT nie jest kosztem Twojej firmy? Czyli wydatek a koszt cz. II - Finansowy Punkt Widzenia

W poście Wydatek a koszt – jaka jest różnica? zasygnalizowałem, że podatek VAT, który odprowadzasz do urzędu skarbowego nie jest kosztem Twojej firmy.

Ale przecież płacisz go regularnie, i to pewnie w niemałych kwotach, prawda? Jak możesz więc tego nie uwzględniać kosztach? Już wyjaśniam.

 

Ten post dotyczy Twojej firmy, jeżeli jesteś czynnym podatnikiem VAT, a więc wystawiasz faktury lub paragony, na których do ceny netto doliczasz podatek VAT.

 

VAT a koszt

 

Prosta odpowiedź

W zasadzie mógłbym zamknąć ten temat w jednym zdaniu i odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule w taki sposób:

VAT nie jest kosztem Twojej firmy, bo nie jest też jej przychodem.

Ale zdaję sobie sprawę, że te niby proste słowa w zasadzie nie są takie oczywiste, dlatego odpowiedź odpowiednio rozwinę 🙂

 

Najpierw zrozum VAT

Będzie Ci o wiele łatwiej przyswoić tą wiedzę, jeśli wcześniej zapoznasz się z postem Zrozum VAT i nie daj się zaskoczyć!, w którym opisałem podstawowe zasady działania podatku VAT. Jeśli jeszcze go nie czytałeś – proponuję zacząć od niego.

 

Dwa oblicza VAT

Zacznę od przypomnienia, że z podatkiem VAT mamy do czynienia na dwóch płaszczyznach – od strony sprzedaży i od strony zakupu. Do tego dochodzi jeszcze rozliczenie z urzędem skarbowym, które jest wynikiem tych płaszczyzn.

Dlatego w firmie możemy wyróżnić trzy główne rodzaje operacji związanych z VAT:

  1. otrzymanie VAT od klienta – doliczonego do faktury sprzedaży (lub paragonu),
  2. zapłata VAT do dostawcy – doliczonego do faktury zakupu,
  3. rozliczenie VAT z urzędem skarbowym (zapłata lub zwrot).

Największym “ciężarem” dla przedsiębiorców jest zwykle transakcja nr 3, czyli zapłata VAT do urzędu skarbowego. W tym miejscu może zgromadzić się spora suma, bo wynika ona z transakcji z całego poprzedniego miesiąca (lub kwartału).

I tu właśnie powstaje mit VAT jako “kosztu”. Bo przecież trzeba zrobić przelew na tak dużą kwotę, więc słowo koszt samo nasuwa się na usta.

Z pierwszego postu Wydatek a koszt – jaka jest różnica? wiesz już natomiast, że sam przepływ pieniężny nie musi oznaczać, że mamy do czynienia z kosztem. I tak też jest w przypadku podatku VAT płaconego do urzędu skarbowego.

 

VAT a koszt

 

Co jeśli nie koszt?

Kluczowe jest zrozumienie czym jest w takim razie VAT, jeżeli nie jest kosztem? I jaka jest rola Twojej firmy w systemie podatku VAT?

Odpowiedź jest w zasadzie zawarta w poście Zrozum VAT i nie daj się zaskoczyć!, który (mam nadzieję) przeczytałeś, ale podsumuję to również tutaj.

Podatek VAT jest własnością budżetu państwa, a Twoja firma pełni funkcję pośrednika między Twoim klientem (który ponosi ciężar podatku) a budżetem państwa. Pobierasz podatek tylko po to, by przekazać go do urzędu skarbowego.

To nie są Twoje pieniądze – nie zarabiasz ich, tylko doliczasz do ceny swojego towaru czy usługi, bo tak nakazują przepisy.

Mam tu na myśli podatek VAT od Twojej sprzedaży – to ta część VAT powoduje, że płacisz go do urzędu.

Jako przedsiębiorca posiadasz też prawo, dzięki któremu podobnie możesz traktować podatek VAT od swoich zakupów (dokonywanych w związku z działalnością gospodarczą). To prawo powoduje, że urząd skarbowy odda Ci podatek VAT, który płacisz innemu przedsiębiorcy (w praktyce najczęściej nie odda, tylko pomniejszy kwotę do zapłaty, ale na jedno wychodzi.

W ten sposób jest realizowana zasada neutralności podatku VAT, który z założenia nie powinien wpływać na wyniki Twojej firmy.

 

VAT a koszt

 

Co to oznacza w kontekście obliczeń?

To wszystko prowadzi nas do najważniejszego wniosku, czyli jak traktować podatek VAT w obliczeniach?

Przypomnę, że ustalając wynik swojej działalności porównujesz przychody z kosztami.

Zarówno po stronie przychodów, jak i kosztów musisz brać pod uwagę kwoty netto – bez podatku VAT. Skoro nie uwzględniasz VAT po obu stronach (przychodowej i kosztowej), to obliczony w ten sposób wynik jest prawidłowy.

Czyli, jeszcze raz, dla jasności:

  • przychód Twojej firmy to kwota netto z faktury VAT dokumentującej sprzedaż,
  • koszt Twojej firmy to kwota netto z faktury VAT dokumentującej zakup.

Tak ustalony wynik będzie realnie pokazywał rentowność Twojej działalności.

 

Kiedy VAT może być kosztem?

Od tej zasady istnieją oczywiście wyjątki.

Przede wszystkim, sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy nie jesteś czynnym podatnikiem VAT (“VAT-owcem”), a więc na swoich fakturach (lub paragonach) sprzedaży nie doliczasz podatku VAT. Wtedy kosztem będzie dla Ciebie kwota brutto z faktury VAT.

Dzieję się tak dlatego, że nie masz wówczas prawa do odliczenia sobie podatku VAT od zakupu.

Podobnie będzie wtedy, gdy jesteś “VAT-owcem” i dokonujesz zakupu, dla którego nie masz prawa do odliczenia podatku. Chodzi m.in. o usługi noclegowe i gastronomiczne. Podatek VAT od takiej faktury również będzie kosztem Twojej firmy.

Taka sytuacja oczywiście nie jest korzystna dla Twojej firmy. To, że możesz uznać sobie podatek VAT za koszt nie rekompensuje tego, że nie możesz go odliczyć (korzyść jest mniejsza niż strata z tego tytułu).

Są to jednak tylko wyjątki i nie będą raczej stanowiły znacznej części transakcji w firmie.

 

VAT a koszt

 

VAT a przepływy pieniężne

Wróćmy do obliczeń.

Pewnie się zastanawiasz, czy próbuję Ci przez to powiedzieć, że nie musisz przejmować się podatkiem VAT, bo nie ma on w ogóle wpływu na sytuację finansową Twojej firmy?

Oczywiście, że ma – ale nie na jej rentowność, tylko na płynność finansową (o tych zagadnieniach możesz przeczytać w poście: Zarządzanie finansami firmowymi – nie tylko faktury i płatności).

Podatek VAT ma w wielu firmach bardzo znaczący wpływ na to, jak kształtują się przepływy pieniężne. Dlatego w kontekście płynności nie można go ignorować – wręcz przeciwnie, trzeba nim odpowiednio zarządzać.

Problemy w zarządzaniu płynnością w kontekście podatku VAT bardzo często wywołane są tym, że otrzymujesz informację o kwocie do zapłaty bardzo późno, bo tuż przed samym terminem płatności. Dlatego tak istotne jest prognozowanie przepływów z podatku VAT.

Kilka wskazówek na ten temat napisałem już w poście Zrozum VAT i nie daj się zaskoczyć!

 

Sebastian

Z finansowego punktu widzenia to już wszystko. Ale zostań jeszcze chwilę i:

  • jeśli chcesz, podziel się swoimi doświadczeniami lub przemyśleniami na ten temat w komentarzu – jest to dla nas ważne, dzięki temu będziemy mogli trafniej dobierać treści na blogu,
  • jeśli ten post był dla Ciebie wartościowy, udostępnij go Twoim znajomym – przedsiębiorcom, może im też przyda się ta wiedza,
  • jeśli masz konto na Facebooku lub Instagramie – zajrzyj do nas,
  • jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowymi postami na blogu i zyskać dostęp do darmowych materiałów – zapisz się na newsletter.
Share on facebook
Podziel się tym postem na facebooku

Newsletter to regularna dawka wiedzy, która pomoże Ci zadbać o finanse Twojej firmy.

To także dostęp do darmowych materiałów i narzędzi, które ułatwią zastosowanie tej wiedzy w praktyce. 

Previous
Next
Copyright 2019 FinansowyPunktWidzenia.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.