Finanse w małej firmie - Finansowy Punkt Widzenia

Finanse i większość związanych z nimi zagadnień mogą kojarzyć Ci się głównie z bankami i wielkimi korporacjami. Możesz myśleć, że w skali działania Twojej firmy nie ma sensu zawracać sobie głowy liczbami i tymi wszystkimi trudnymi pojęciami. Takie rzeczy dotyczą przecież tylko prezesów spółek notowanych na giełdzie i innych rekinów biznesu z amerykańskich filmów – nie Ciebie.

Spróbujemy Ci pokazać, że finanse są bliżej, niż myślisz. I spotykasz się z nimi bardzo często, nawet w małej firmie, choć może nie zawsze zdajesz sobie z tego sprawę.

 

 

Codzienne dylematy a finanse w firmie

Zastanów się, czy kiedykolwiek musiałeś odpowiedzieć sobie na któreś z poniższych pytań:

 • Jak wycenić towar lub usługę, którą sprzedaję?
 • Które towary lub usługi rozwijać i promować?
 • Jakiego rabatu mogę udzielić klientowi?
 • Kupić coś za gotówkę czy wziąć w leasing?
 • Jakie wynagrodzenie mogę zaproponować pracownikowi?
 • Jaką ilość danego towaru zamówić?
 • Na jaki lokal mogę sobie pozwolić?
 • Jaki termin płatności ustalić na fakturze?
 • Ile mogę sobie wypłacić wynagrodzenia?

I jak? Ile naliczyłeś?

To tylko niektóre z codziennych dylematów, przed którymi stajemy jako przedsiębiorcy. I mogą wydawać Ci się decyzjami jak każda inna – po prostu trzeba coś zdecydować i iść dalej.

Wszystkie niosą jednak za sobą określony skutek finansowy dla firmy, który warto poznać zanim podejmie się decyzję. Bo czy warto oferować rabat, który spowoduje, że sprzedamy coś taniej niż nas to kosztowało i w efekcie tylko stracimy?

Owszem, możesz działać na wyczucie i liczyć na to, że “wszystko jakoś się zepnie”. Ale czy nie lepiej wiedzieć jak określona decyzja wpłynie na sytuację finansową Twojej firmy? I w ten sposób świadomie kształtować bieg zdarzeń?

Do tego potrzebna jest analiza liczbowa, niekoniecznie skomplikowana i czasochłonna.

 

 

Przecież każdy potrafi liczyć

Z drugiej strony, możesz pomyśleć, że to przecież proste i każdy może sobie dodać i odjąć co trzeba i wszystko będzie jasne.

Jeżeli od razu zaczynasz liczyć – to dobry znak. Jesteś już o krok do przodu od tych, którzy w ogóle nie podchodzą do liczb. Jest jednak jedno ale – czy na pewno dodajesz i odejmujesz odpowiednie kwoty?

Tutaj powoli zaczynamy zanurzać się w materii pojęć związanych z finansami w firmie. Bo nie bez znaczenia jest, czy w kalkulacji zastosujesz kwotę netto czy brutto, czy dany koszt jest kosztem stałym czy zmiennym lub czy uwzględnisz na pewno wszystkie narzuty na wynagrodzenie.

Choć same obliczenia faktycznie sprowadzają się najczęściej do podstawowych działań matematycznych (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie – żadnej zaawansowanej matematyki), to żeby liczyć prawidłowo, musisz znać podstawowe zagadnienia związane z finansami i odpowiednio je stosować.

Sytuacji nie ułatwiają dość zawiłe kwestie podatkowe, od których nie da się uciec. Warto je poznać przynajmniej w niezbędnym zakresie, bo pomijając je w kalkulacjach można się nieźle przejechać.

 

 

Własne doświadczenie

Mówi się, że najlepiej uczyć się na własnych błędach.

Przypomnij sobie projekt lub zlecenie, którego efekt końcowy był dla Ciebie niezadowalający. Ciągle pojawiały się dodatkowe zadania i nieprzewidziane wydatki. Od pewnego momentu liczyło się tylko to, żeby się wreszcie skończyło. Na koniec żałowałeś, że w ogóle się go podjąłeś. Chyba każdy przedsiębiorca ma choć jedno takie doświadczenie 🙂

Teraz odpowiedz sobie szczerze. Czy przed realizacją poświęciłeś choć chwilę na oszacowanie tego, jaki będzie efekt finansowy tego przedsięwzięcia dla Twojej firmy? Pomyślałeś z jakimi kosztami będzie się wiązało i porównałeś je z oczekiwanymi przychodami? Wypisałeś te kwoty i faktycznie wykonałeś obliczenia?

A może wszystko liczyłeś kilka razy, ale Twoje obliczenia i tak okazały się błędne, bo nie wiedziałeś jaki będzie wpływ podatków?

Pomyśl, że prawidłowo wykonane obliczenia mogły Cię uchronić przed stratą pieniędzy (i zapewne nerwów). Z taką wiedzą wyceniłbyś projekt zupełnie inaczej lub po prostu z niego zrezygnował i poświęcił czas na coś innego – korzystniejszego dla finansów Twojej firmy.

Oczywiście nie chcemy przez to powiedzieć, że obliczenia uchronią Cię przed nieoczekiwanymi sytuacjami i będziesz miał same przyjemne projekty i zlecenia. To chyba jasne. Chodzi o to, że możesz nauczyć się przewidywać takie sytuacje i ich unikać lub podejmować się ich z większą świadomością ryzyka.

 

 

Zacznij dbać o finanse w Twojej firmie

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię, że finanse są nieodłącznym elementem prowadzenia każdej firmy, bez względu na jej wielkość. I że z ich pomocą możesz podejmować trafniejsze decyzje biznesowe.

Zachęcamy Cię do poszerzania swojej wiedzy z finansów w biznesie i stosowania jej na co dzień w Twojej firmie. Liczymy na to, że uzyskasz wymierne korzyści i sam łatwo je potem obliczysz 🙂

Z finansowego punktu widzenia to już wszystko. Ale zostań jeszcze chwilę i:

 • jeśli chcesz, podziel się swoimi doświadczeniami lub przemyśleniami na ten temat w komentarzu – jest to dla nas ważne, dzięki temu będziemy mogli trafniej dobierać treści na blogu,
 • jeśli ten post był dla Ciebie wartościowy, udostępnij go Twoim znajomym – przedsiębiorcom, może im też przyda się ta wiedza,
 • jeśli masz konto na Facebooku lub Instagramie – zajrzyj do nas,
 • jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowymi postami na blogu i zyskać dostęp do darmowych materiałów – zapisz się na newsletter.
Share on facebook
Podziel się tym postem na facebooku

Newsletter to regularna dawka wiedzy, która pomoże Ci zadbać o finanse Twojej firmy.

To także dostęp do darmowych materiałów i narzędzi, które ułatwią zastosowanie tej wiedzy w praktyce. 

Previous
Next
Copyright 2019 FinansowyPunktWidzenia.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.