Jak obliczyć podatek VAT do zapłaty? - darmowy kalkulator VAT - Finansowy Punkt Widzenia

Jakiś czas temu na blogu pojawił się post Zrozum VAT i nie daj się zaskoczyć!, w którym wyjaśnialiśmy, dlaczego warto zrozumieć zasady działania podatku VAT. Pisaliśmy o tym, jak wykorzystać tą wiedzę do zarządzania płynnością finansową Twojej firmy. 

Jeśli jeszcze nie czytałeś postu, o którym wspominam – zachęcam Cię do lektury, znajdziesz go tutaj

Korzyści z tej wiedzy są całkiem realne. Nie tylko nie zaskoczy Cię kwota w mailu od księgowego, ale przede wszystkim zwiększysz kontrolę nad płynnością. Możesz uniknąć problemów związanych z jej utratą, o których pisaliśmy m.in. w poście Terminy płatności a płynność finansowa

Prezent dla Ciebie – darmowe narzędzie do szacowania kwoty podatku VAT

Zdajemy sobie jednak sprawę, że na myśl o analizowaniu podatków nie każdemu ręce same palą się do pracy. 🙂 Możliwe, że to nawet ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę? 

Dlatego postanowiliśmy Ci to ułatwić i dać jeszcze jeden argument na zwalczenie wymówek. Przygotowaliśmy narzędzie – kalkulator, który pomoże Ci oszacować podatek VAT do zapłaty. Wykona za Ciebie część pracy i znajdziesz w nim dodatkowe wskazówki praktyczne. 

Kalkulator VAT znajduje się w darmowych materiałach do pobrania, do których dostęp mają osoby, które zapisały się na newsletter. 

Jeśli więc jeszcze tego nie zrobiłeś – zapisz się na newsletter i skorzystaj z narzędzia do szacowania kwoty VAT.

Kalkulator VAT - oszacuj kwotę VAT do zapłaty

Jak korzystać z kalkulatora VAT – wskazówki

Zgodnie z tym, czego mogłeś dowiedzieć się w pierwszym poście – narzędzie przeprowadzi Cię przez 3 kroki obliczania podatku VAT:

  1. ustalenie VAT od sprzedaży (podatek VAT należny)
  2. ustalenie VAT od zakupu (podatek VAT naliczony)
  3. obliczenie kwoty do zapłaty (lub do zwrotu)

W pliku znajdują się specjalne tabele dla kroku nr 1 i 2, a wynik (krok nr 3) obliczy się automatycznie na ich podstawie. Wystarczy, że wykonasz instrukcje umieszczone w pliku, które poprowadzą Cię “za rękę” i podpowiedzą co i jak. 

Jak jeszcze możesz ułatwić sobie życie?

Pamiętaj, że nie chodzi tu o tworzenie jak najdokładniejszych zestawień i powielanie pracy księgowego. Celem jest jedynie poznanie “mniej więcej” kwoty podatku VAT, jaką przyjdzie Ci zapłacić do urzędu.  

Zatem, gdy tylko to możliwe – ułatwiaj sobie to zadanie. 

I tak, dla przykładu – jeśli korzystasz z jakiegoś narzędzia (np. programu online) do wystawiania swoich faktur – użyj go. Zamiast przepisywać wszystkie dane, wpisz do pliku tylko odpowiednie sumy. Programy do wystawiania faktur zwykle pozwalają na zsumowanie dokumentów z jakiegoś okresu – wykorzystaj tą opcję. 

Podobnie będzie z danymi z kasy fiskalnej – tu też warto skorzystać z podsumowań i raportów zbiorczych, które są dostępne. 

Być może dokumenty zakupu również gromadzisz w jakiejś aplikacji czy pliku, w których od ręki możesz znaleźć odpowiednie wartości? Wtedy też nie powielaj pracy, tylko po prostu skopiuj te wartości do narzędzia. 

podatek VAT paragon

Kiedy i jak często korzystać z kalkulatora VAT?

Dobrym i jednocześnie przeważnie wystarczającym rozwiązaniem jest wykonywanie szacunków podatku VAT raz na miesiąc. Wtedy, gdy masz już wszystkie dokumenty za poprzedni okres (miesiąc lub kwartał).

Najlepiej, by było to zaraz po jego zakończeniu. Dlatego im wcześniej zbierzesz dokumenty za poprzedni miesiąc – tym lepiej, bo szybciej dowiesz się, na czym stoisz.

Oczywiście, jeśli czujesz taką potrzebę, analizę możesz też przeprowadzać częściej niż raz na miesiąc. Możesz wręcz na bieżąco wpisywać dokumenty do pliku i śledzić szacunki “w czasie rzeczywistym”. Dzięki temu będziesz jeszcze bardziej “trzymać rękę na pulsie”. Choć to oznacza też nieco więcej pracy – wszystko zależy od Twoich potrzeb. 

W każdym razie, jestem przekonany, że jeśli nie robiłeś tego wcześniej, szacunki VAT wykonywane nawet raz w miesiącu i tak będą już ogromnym plusem w porównaniu do zupełnego braku takiej informacji z wyprzedzeniem. Ale chyba największą korzyścią będzie świadomość, którą zyskasz po jakimś czasie regularnego wykonywania tych szacunków. Spróbuj i przekonaj się sam 🙂

W razie czego zapytaj księgowego

W poście Zrozum VAT i nie daj się zaskoczyć! była mowa o wielu wyjątkach i odstępstwach od zasad ogólnych. Mogą one powodować, że Twoje szacunki będą się początkowo różnić od kwot, które poda Ci księgowy. Możliwe, że nawet całkiem znacznie. 

Wyjątków w przepisach o podatku VAT jest naprawdę wiele i nie jestem w stanie ich teraz wszystkich przytoczyć, a co dopiero omówić. 

Ale nie zniechęcaj się, po prostu zapytaj swojego księgowego, dlaczego jest inaczej, niż myślisz. Możliwe, że Twoja działalność podlega innym zasadom co do tzw. momentu powstania obowiązku podatkowego. (Czyli tego, kiedy dana transakcja jest ujmowana na potrzeby podatku VAT.) Potencjalnych przyczyn jest wiele, bo przepisy o VAT są po prostu skomplikowane. 

Zrozum podatek VAT w swojej firmie

Zachęcam Cię do rozmowy z księgowym, bo dzięki temu możesz pójść o krok dalej od samych szacunków. Możesz zrozumieć specyfikę Twojej firmy pod kątem podatku VAT. 

Zauważ, że nie chodzi tu o wszystkie przepisy, a tylko o wybrane, podstawowe zasady, które będą miały zastosowanie u Ciebie. Czasem będzie to jedna dodatkowa i niekoniecznie skomplikowana zasada do zapamiętania, która pozwoli Ci na dokładniejsze szacunki. 

Dzięki temu zrozumiesz też lepiej wpływ Twoich transakcji na podatki, które płacisz. 

podatek VAT kalendarz

Zajrzyj do źródła i zyskaj jeszcze więcej

Przy okazji możesz spróbować “zaprzyjaźnić się” z niektórymi dokumentami i zestawieniami, które przygotowuje Twój księgowy. Chodzi o dokumenty, które są elementem oficjalnego rozliczenia Twojej firmy z podatku VAT. 

W momencie publikacji tego postu będzie to przede wszystkim deklaracja VAT i rejestry VAT. (Zaznaczam, że jest to stan “na dzień dzisiejszy”, bo wiadomo już, że czekają nas zmiany w tym zakresie. Ale nie ma to większego znaczenia, bo w takiej czy innej formie, księgowy zawsze będzie mógł przedstawić Ci dane, których potrzebujesz.)

Jeśli wcześniej nie otrzymywałeś tych dokumentów od księgowego lub widziałeś je w załącznikach w mailu, ale jakoś nie było okazji, żeby do nich zajrzeć 🙂 – poproś o nie lub tym razem otwórz i rzuć okiem

Znajdziesz w nich nic innego jak wszystkie szczegóły dotyczące tego, co składa się na kwotę podatku VAT do zapłaty za dany okres. Będą tam m.in. numery i kwoty wszystkich faktur sprzedaży i zakupu, które zostały uwzględnione w obliczeniach. 

Bardzo prawdopodobne, że przy okazji możesz wyłapać kilka niuansów, które przyniosą Ci już nieco bardziej wymierne korzyści. Może się okazać, na przykład, że:

–  nie dokumentujesz wydatków w sposób, który pozwala na odliczenie VAT i nawet nie wiedziałeś, że na tym tracisz (o tej kwestii pisaliśmy nieco więcej w poście Jak płacić mniejsze podatki?), 

– niektóre wydatki nie są uwzględnione od razu, bo zbyt późno dostarczasz dokumenty do księgowości. 

Jak to sprawdzić?

Takie przypadki możesz wyłapać jeśli zauważysz, że jakiegoś dokumentu, który wcześniej wysyłałeś księgowemu nie ma w tych zestawieniach. Lub gdy porównasz zestawienia z księgowości ze swoimi, przygotowanymi w narzędziu do szacowania VAT. Warto to sprawdzić i przestać tracić tam, gdzie można tego uniknąć. 

Kalkulator VAT - oszacuj kwotę VAT do zapłaty

Dlatego jeszcze raz zachęcam Cię do pobrania darmowego narzędzia do szacowania podatku VAT, które dla Ciebie przygotowaliśmy. 

Zapisz się na newsletter i już dziś zrób krok w stronę większej świadomości finansowej w prowadzeniu Twojej firmy. 

Sebastian

Z finansowego punktu widzenia to już wszystko. Ale zostań jeszcze chwilę i:

  • jeśli chcesz, podziel się swoimi doświadczeniami lub przemyśleniami na ten temat w komentarzu – jest to dla nas ważne, dzięki temu będziemy mogli trafniej dobierać treści na blogu,
  • jeśli ten post był dla Ciebie wartościowy, udostępnij go Twoim znajomym – przedsiębiorcom, może im też przyda się ta wiedza,
  • jeśli masz konto na Facebooku lub Instagramie – zajrzyj do nas,
  • jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowymi postami na blogu i zyskać dostęp do darmowych materiałów – zapisz się na newsletter.
Share on facebook
Podziel się tym postem na facebooku

Newsletter to regularna dawka wiedzy, która pomoże Ci zadbać o finanse Twojej firmy.

To także dostęp do darmowych materiałów i narzędzi, które ułatwią zastosowanie tej wiedzy w praktyce. 

Previous
Next
Copyright 2019 FinansowyPunktWidzenia.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.