Księgowość to nie wszystko - Finansowy Punkt Widzenia %

Jedną z pierwszych rzeczy, jaką robi praktycznie każdy przedsiębiorca jest zadbanie o sprawy formalne, takie jak księgowość. Wiemy dobrze, że trzeba się zarejestrować i potem regularnie rozliczać – tak już jest i kropka.

Oczywiście sami nie bardzo chcemy się tym zajmować, więc najczęściej zlecamy te czynności specjalistom (i bardzo słusznie z resztą). Gorzej, że często idzie za tym przekonanie, że w temacie finansów firmowych nie musimy już sami nic robić. Przecież po to znaleźliśmy fachowca, żeby tą działkę biznesu oddać w dobre ręce. Płacimy za usługę, by mieć święty spokój – logiczne, prawda?

Otóż niezupełnie.

 

 

Finanse i księgowość – czy to na pewno to samo?

Często pojęcia finansów i księgowości są wrzucane do jednego koszyka i używane praktyczne zamiennie. Chodzi przecież o tą nudną, nieodłączną niestety, część naszego biznesu, która kojarzy się głównie z papierami i mnóstwem liczb.

Ale finanse to nie to samo co księgowość.

 

Księgowość – co to jest?

Żeby to wyjaśnić, zacznijmy od tego czym właściwie jest księgowość i jaki jest jej cel?

Celowo pominiemy w tym miejscu akademickie meandry terminologiczne, od których wypadałoby zacząć. Nie wniosłyby one jednak nic praktycznego, a prawdopodobnie całkowicie zaciemniły obraz, dlatego zostawimy je na inną okazję.

W uproszczeniu księgowość to pewien system, którego zadaniem jest rejestrowanie operacji gospodarczych (tego, co dzieje się w Twojej firmie).

Brzmi tajemniczo, ale można ją porównać do dziennika okrętowego. Zapisuje się w nim to, co wydarzyło się każdego dnia oraz wpływ tych zdarzeń na nasze położenie. Zawsze można do takiego dziennika zajrzeć i sprawdzić gdzie aktualnie jesteśmy lub odtworzyć drogę, jaką przebył nasz okręt.

Z tą różnicą, że zamiast warunków pogodowych, prędkości okrętu czy zmianach kursu – księgowość odnotowuje informacje głównie w jednostkach pieniężnych.

Łatwo więc zauważyć, że księgowość skupia się na tym, co już się wydarzyło, czyli na historii.

 

 

Finanse w firmie

Finanse w firmie mają dużo szerszą perspektywę i przede wszystkim koncentrują się na przyszłości.

Służą do tego, żeby podejmować lepsze decyzje biznesowe. Lepsze, przede wszystkim, z finansowego punktu widzenia, ale też takie, które pomagają realizować inne cele firmy.

Finansiście (w przeciwieństwie do księgowego) bliżej do funkcji nawigatora, który wyznacza kierunek, w którym płynie okręt. Potrafi ocenić aktualny kurs i go skorygować, jeżeli nie jest prawidłowy.

Księgowy nie będzie za Ciebie podejmował bieżących decyzji, w których odpowiednie ustalenie liczb jest kluczowe. Choćby w kwestii ceny za towar lub usługę, którą sprzedajesz. Nie będzie też m.in.:

  • czuwał nad planami Twojej firmy i związanymi z nimi potrzebami finansowymi,
  • decydował o tym, który z wariantów rozwoju jest lepszy,
  • na bieżąco śledził czy na koncie nie brakuje Ci pieniędzy.

I nie chodzi o to, żeby mieć o to do niego pretensje – to najprościej w świecie nie leży w zakresie usługi, jaką dla Ciebie świadczy.

Choć oczywiście może posiadać informacje, które pomogą Ci te decyzje podjąć. Albo przynajmniej będą ku temu dobrym punktem wyjścia. Ale to Ty musisz nauczyć się te informacje rozumieć i wykorzystywać – a na dobry początek, pozyskać je od swojego księgowego.

 

Na marginesie

Żeby pozostać fair wobec księgowych zaznaczymy tylko, że przyjmujemy tu oczywiście pewne uproszczenia. Mówimy przede wszystkim o sytuacji, gdy korzystasz z księgowości zewnętrznej (np. biura rachunkowego).

Nieco inaczej sytuacja może wyglądać, gdy masz w firmie księgowego na etacie. W takim przypadku bardzo często jego zakres obowiązków może zdecydowanie wykraczać poza klasyczne pojęcie księgowości. Może więc też wtedy wchodzić w buty nawigatora i patrzeć szerzej na finanse firmy (i dość często tak się dzieje w praktyce). W takiej sytuacji rola księgowego może być nieoceniona.

Ale jako, że dotyczy ona raczej większych firm (a więc i mniej licznych) – celowo ją w tym momencie pomijamy.

Podobnie może być w przypadku, gdy biuro rachunkowe oprócz usług księgowych świadczy dla Ciebie też usługi doradcze. Wtedy możesz oczekiwać, że księgowy powie Ci więcej niż to ile podatku musisz zapłacić – ale oczywiście to będzie Cię dodatkowo kosztowało.  

Jeszcze inną sprawą jest to, że wiedza z zakresu rachunkowości, którą posiadają księgowi, w dużej mierze pokrywa się i uzupełnia z wiedzą o finansach. W pewnym zakresie jest wręcz niezbędna do zrozumienia finansów. Nie bez powodu na uczelniach łączy się te obszary tworząc kierunek studiów o nazwie “finanse i rachunkowość”. Na blogu, siłą rzeczy, znajdzie się również sporo wiedzy z podstaw rachunkowości.

 

 

Różne źródła obowiązku

Jak widzisz, księgowość to tylko element finansowej strony Twojej firmy, ale nie jedyny i przede wszystkim – nie najważniejszy.

Bo czy dobra znajomość historii swojej firmy jest ważniejsza niż wiedza o tym co zrobić, żeby lepiej się rozwijała?

Dlaczego więc każdy przedsiębiorca zaczyna od wizyty u księgowego? Odpowiedź jest prosta – bo tak każą przepisy. Nikt nie chce raczej rozpoczynać działalności od potencjalnych problemów z przepisami (a więc i urzędami), prawda?

Nie każdy natomiast poddaje swoje założenia biznesowe ocenie pod kątem finansowym. Z naszych obserwacji wynika, że ten problem dotyczy sporej części osób rozpoczynających swoją przygodę z biznesem.

Skoro żadne przepisy tego nie wymagają, to po co to robić?

Otóż czasem nawet prosta analiza może wykazać, że planowana działalność nie ma ekonomicznego sensu, a więc nie warto jej w ogóle realizować w zakładanym modelu. Taka wiedza przed rozpoczęciem działalności pozwoliłaby w wielu przypadkach zaoszczędzić niepotrzebne wysiłki i stres. I nie chodzi o to, by rezygnować z działania, ale już od początku obrać dobry kurs.

Czy zatem na pewno księgowy jest pierwszym specjalistą, do którego powinniśmy się udać gdy myślimy o rozpoczęciu biznesu?

 

 

Nie tylko na starcie

W mniejszej skali, gdy działalność nie jest jeszcze zbyt skomplikowana – czasem da się oszacować “na oko” czy firma generuje zakładane wyniki (choć pod tym pojęciem kryje się wiele znaczeń, czego dowiesz się czytając naszego bloga).

Schody zaczynają się, gdy firma się rozwija – rośnie liczba klientów, oferowanych produktów i powiększa się zespół. W czasie takiego rozwoju działanie wyłącznie w oparciu o intuicję może być równie ryzykowne, co startowanie z błędnymi założeniami.

Tym bardziej, że jest wiele czynników, które mogą Cię wprowadzić w błąd – np. to, że na koncie są środki i zwykle uda się zapłacić wszystko na czas nie musi oznaczać, że działania Twojej firmy są rentowne.

 

Ucz się i rozwijaj swój biznes

Na naszym blogu chcemy dzielić się wiedzą, która pozwoli Ci zapanować nad finansową stroną Twojej firmy i dać Ci poczucie kontroli nad jej sytuacją.

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz, czy siedzisz w biznesie nie od dzisiaj. Nie działaj w ciemno – licz i analizuj, podejmuj świadome i lepsze decyzje.

A najlepsze jest to, że wcale nie musisz zatrudniać specjalisty – możesz sam nim się stać inwestując odrobinę swojego czasu i regularnie zaglądając na nasz blog, do czego gorąco Cię zachęcamy.

Z finansowego punktu widzenia to już wszystko. Ale zostań jeszcze chwilę i:

  • jeśli chcesz, podziel się swoimi doświadczeniami lub przemyśleniami na ten temat w komentarzu – jest to dla nas ważne, dzięki temu będziemy mogli trafniej dobierać treści na blogu,
  • jeśli ten post był dla Ciebie wartościowy, udostępnij go Twoim znajomym – przedsiębiorcom, może im też przyda się ta wiedza,
  • jeśli masz konto na Facebooku lub Instagramie – zajrzyj do nas,
  • jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowymi postami na blogu i zyskać dostęp do darmowych materiałów – zapisz się na newsletter.
Share on facebook
Podziel się tym postem na facebooku

Newsletter to regularna dawka wiedzy, która pomoże Ci zadbać o finanse Twojej firmy.

To także dostęp do darmowych materiałów i narzędzi, które ułatwią zastosowanie tej wiedzy w praktyce. 

Previous
Next
Copyright 2019 FinansowyPunktWidzenia.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.