Załatwiaj sprawy bez wizyty w urzędzie - Profil Zaufany ePUAP - Finansowy Punkt Widzenia

Czas to pieniądz. Kto jak kto, ale przedsiębiorcy dobrze znają tą zasadę. Dziś chcę Ci pokazać, jak oszczędzić czas załatwiając sprawy urzędowe związane z prowadzeniem firmy bez konieczności wizyty w urzędzie. Tak, to jest możliwe, i to w coraz szerszym zakresie. 

Umożliwia to Profil Zaufany ePUAP, o którym mogłeś już słyszeć, bo funkcjonuje od dłuższego czasu. Mam jednak wrażenie, że przedsiębiorcy, nawet jeśli o nim słyszeli, nie do końca wykorzystują jego potencjał.

Dlatego skupię się dziś na tym, co możesz zrobić za pomocą Profilu Zaufanego ePUAP i spróbuję zachęcić Cię do jego założenia (lub regularnego wykorzystywania, jeśli już go posiadasz).

 

Zaznaczę tylko, że nie będzie to kolejny poradnik o tym, jak założyć Profil Zaufany ePUAP. Na ten temat powstało już wiele publikacji i w razie czego z pewnością łatwo odnajdziesz potrzebne informacje (warto zacząć tutaj: https://epuap.gov.pl/wps/portal). W tym poście chcę Ci przede wszystkim pokazać w jakich praktycznych sytuacjach możesz skorzystać z Profilu Zaufanego ePUAP. Sporo z nich wiążę się z finansami firmowymi. 

 

Czym jest Profil Zaufany ePUAP?

To rodzaj podpisu elektronicznego, którym możesz potwierdzać swoją tożsamość przez internet. Dzięki niemu dokumenty składane online mają taką samą ważność dla urzędów jak te składane w tradycyjnej formie.

Jest on w zasadzie jedną z usług świadczonych w ramach ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, służącej do komunikacji obywateli i przedsiębiorców z urzędami. Platforma ma na celu stworzenie jednego miejsca do kontaktu z wieloma instytucjami, w tym najbliższymi przedsiębiorcom: urzędem skarbowym i ZUS.

Taka konstrukcja powoduje, że wizyta w urzędzie staje się w wielu przypadkach zbędna, co jest świetną informacją dla nas, przedsiębiorców.

 

 

Jakie sprawy firmowe załatwisz dzięki Profilowi Zaufanemu ePUAP?

Dla lepszego zobrazowania przykładów “z życia wziętych” przedstawię Ci zastosowania Profilu Zaufanego ePUAP na wybranych etapach rozwoju firmy (prowadzonej jako działalność gospodarcza osoby fizycznej). Zacznijmy od samego początku…

 

Rejestracja działalności gospodarczej

Już pierwsze kroki w celu założenia firmy możesz wykonać bez wychodzenia z domu.

Profilem Zaufanym ePUAP zatwierdzisz m.in. wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), w której rejestruje się działalność gospodarczą osoby fizycznej.

Do wniosku w CEIDG możesz dołączyć też zgłoszenie do podatku VAT oraz do ubezpieczeń w ZUS. W razie potrzeby, w podobny sposób możesz później swoją działalność zawiesić, wznowić i zakończyć.

 

Pełnomocnictwo UPL-1

Chwilę po założeniu działalności gospodarczej (albo jeszcze przed) najprawdopodobniej rozejrzysz się za biurem rachunkowym.

Jak już je znajdziesz, księgowy poprosi Cię o udzielenie pełnomocnictwa (UPL-1), dzięki któremu będzie mógł wysyłać Twoje deklaracje podatkowe do urzędu.

Takiego pełnomocnictwa również możesz udzielić przy użyciu Profilu Zaufanego ePUAP.

 

Mała wskazówka: gdy będziesz później zmieniać biuro rachunkowe, pamiętaj o odwołaniu złożonego wcześniej pełnomocnictwa – złóż odwołanie (OPL), aby poprzednie biuro nie mogło już działać w Twoim imieniu.

 

 

Składanie deklaracji rozliczeniowych do ZUS

Mija pierwszy miesiąc i przychodzi czas zapłaty pierwszych składek do ZUS, co wiąże się z wysłaniem pierwszej deklaracji (DRA). Tutaj możesz skorzystać z Profilu Zaufanego ePUAP do zalogowania się na Platformę Usług Elektronicznych ZUS i złożenia dokumentów przez internet.

Na dodatek, korzystanie z PUE ZUS przy pomocy Profilu Zaufanego ePUAP nie kończy się jedynie na pierwszej deklaracji DRA. Posiadając konto na PUE ZUS możesz wysłać każde inne zgłoszenie do ZUS i załatwiać jeszcze dużo więcej spraw.

 

Zmiana formy opodatkowania

Nawet się nie zorientowałeś, a minął już pierwszy rok działalności – jak ten czas szybko leci! 🙂 Twoja firma prężnie się rozwija, a za tym idzie wzrost dochodów.

Postanawiasz zmienić formę opodatkowania ze skali podatkowej (to domyślna forma, gdy rozpoczynasz działalność) na podatek liniowy, który będzie korzystniejszy przy wyższych dochodach.

Jeśli posiadasz Profil Zaufany ePUAP – załatwiasz sprawę siedząc przy swoim biurku.

 

Wniosek o niezaleganiu z urzędu skarbowego i ZUS

Postanawiasz wziąć w leasing samochód lub inny sprzęt potrzebny do rozwoju firmy lub starasz się o kredyt na rozwój.

Twój leasingodawca lub bank prosi Cię o zaświadczenie o niezaleganiu w płatnościach podatków i składek ZUS, jako element weryfikacji sytuacji finansowej Twojej firmy.

Te dokumenty również uzyskasz przez internet dzięki Profilowi Zaufanemu ePUAP.

 

 

Aktualizacja rodzaju wykonywanej działalności

Mija kolejny rok, a Ty zauważasz okazję w nieco innej gałęzi biznesowej niż ta, w której do tej pory działasz. Poszerzasz więc zakres swojej oferty.

W związku z tym, musisz zaktualizować swoje dane rejestrowe dotyczące rodzaju prowadzonej działalności, czyli dopisać tzw. kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności).

Oczywiście wykonujesz to przy pomocy Profilu Zaufanego ePUAP.  

 

Zmiana adresu siedziby firmy, zgłoszenie nowych miejsc prowadzenia działalności

Z czasem otwierasz kolejne oddziały firmy, zaczynasz działać w innych miastach i korzystniejszych lokalizacjach. To też wymaga zmian w danych rejestrowych firmy i również może być załatwione dzięki Profilowi Zaufanemu ePUAP.

 

Składanie sprawozdań finansowych do KRS

Po pewnym czasie prężnego rozwoju firmy możesz uznać, że warto przekształcić ją w spółkę, np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to bezpieczniejsza forma prowadzenia biznesu, ze względu na oddzielenie majątku prywatnego od majątku firmy.

Ale nie oznacza to, że przestanie Ci być potrzebny Profil Zaufany ePUAP. Dzięki niemu możesz m.in. złożyć sprawozdanie finansowe wraz z innymi obowiązkowymi dokumentami do KRS (Krajowego Rejestru Sądowego), czyli wypełnić coroczny obowiązek w wygodny sposób.

 

 

Zalety Profilu Zaufanego ePUAP

To oczywiście tylko niektóre sprawy, które możesz załatwić bez konieczności wizyty w urzędzie dzięki Profilowi Zaufanemu ePUAP. W rzeczywistości jest ich o wiele więcej, ale nie sposób omówić wszystkie.

Pełny katalog spraw znajdziesz tutaj: https://epuap.gov.pl/wps/portal/

Warto jednak wspomnieć o innych ogólnych zaletach Profilu Zaufanego ePUAP:

  • jest bezpłatny,
  • katalog spraw, które możemy załatwić ciągle się powiększa,
  • wysyłka dokumentów w tej formie działa tak, jak wysyłka listem poleconym za potwierdzeniem odbioru – po poprawnym dostarczeniu otrzymasz tzw. UPO (urzędowe poświadczenie odbioru), którego w razie czego możesz użyć tak, jak popularnej żółtej kartki na poczcie,
  • możesz na bieżąco śledzić status swoich spraw i wniosków, zamiast czekać nerwowo na odpowiedź,
  • załatwiasz sprawy przez internet, bez stania w kolejkach, a portal czynny jest 24/7, czyli nie musisz zrywać się w środku dnia do urzędu,
  • możesz też załatwiać prywatne sprawy, takie jak wymiana dowodu osobistego. 

 

Nie czekaj – załóż Profil Zaufany ePUAP

Mam nadzieję, że przekonałam Cię do korzystania z Profilu Zaufanego ePUAP.

Jeśli masz już konto – przypomnij sobie dane do logowania i zobacz, co jeszcze możesz zrobić. Jeśli nie posiadasz jeszcze konta – nie czekaj, tylko bierz się do roboty 🙂 i nie trać już więcej czasu i nerwów w urzędowych kolejkach.

Pomyśl, że możesz zrobić to samo w dużo bardziej przyjemnych okolicznościach 🙂

 

Julita

Z finansowego punktu widzenia to już wszystko. Ale zostań jeszcze chwilę i:

  • jeśli chcesz, podziel się swoimi doświadczeniami lub przemyśleniami na ten temat w komentarzu – jest to dla nas ważne, dzięki temu będziemy mogli trafniej dobierać treści na blogu,
  • jeśli ten post był dla Ciebie wartościowy, udostępnij go Twoim znajomym – przedsiębiorcom, może im też przyda się ta wiedza,
  • jeśli masz konto na Facebooku lub Instagramie – zajrzyj do nas,
  • jeśli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi nowymi postami na blogu i zyskać dostęp do darmowych materiałów – zapisz się na newsletter.
Share on facebook
Podziel się tym postem na facebooku

Newsletter to regularna dawka wiedzy, która pomoże Ci zadbać o finanse Twojej firmy.

To także dostęp do darmowych materiałów i narzędzi, które ułatwią zastosowanie tej wiedzy w praktyce. 

Previous
Next
Copyright 2019 FinansowyPunktWidzenia.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.